Erzurum Spor Etkinlikleri İşletmeciliği Anonim Şirketi
0 (442) 237 97 97

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız

MEHMET SEKMEN

 

1958 de Erzurum Pazaryolu Kılıççı Köyünde doğdu.İlkokula doğduğu köyünde başlayan Mehmet SEKMEN ,İstanbul Fatih İmamhatip lisesinden mezun oldu.İstanbul Üniversite İşletme Fakültesini bitirdikten sonra Ankarada Bankacılık ihtisasını tamamladı. Gençlik yıllarından bu güne kadar çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif görevler aldı. Ülkenin yaşadığı siyasi tarihin en zorlu günlerini idrak eden ve bizzat o süreci yaşayan HER TÜRKİYE SEVDALISI gibi o da mefkuresinden asla vazgeçmeden istikrarlı bir biçimde bu hizmet sevdasını sürdürdü.

İş hayatına bir kamu bankasında yöneticilik yaparak başladı. 1985 yılından sonra Mali Müşavirlik ve özel sektörde holding finans yöneticiliği yaptı. Aktif siyasi hayatına Milli Gençlik Vakfı Kartal İlçe Başkanı olarak başladı. Ardından 1989 yılında Refah Partisi Kartal İlçe Başkanlığı görevine getirildi. 1992 yerel seçimlerinde Samandıra Belediye Başkanlığına seçildi. 27 Mart 1994 Yerel Seçimlerinde Kartal Belediye Başkanı oldu. 1999 seçimlerinde tekrar kazanarak Kartalda 2. Dönem Belediye Başkanı olarak hizmet etti. 10 yıl Kartal Spor Klübü Başkanlığı yapan SEKMEN, Kartal Sporun altyapısını kurarak aynı zamanda 2. Lig Klüpler Birliği Başkanlığı görevinde bulundu. Kartal Spor Güreş Klübü kurarak spor alanındaki hizmetlerine devam etti. 2002 yılında yapılan Genel Seçimlerde 22.Dönem İstanbul Milletvekilliğine seçildi. TBMM’de sırasıyla Plan Bütçe Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Bayındırlık Komisyonunda görevler yaptı.

2003-2005 arası Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. 27 Temmuz 2007 seçimlerinde 23. Dönem İstanbul Milletvekilliğine seçildi. Bu zaman aralığında sırasıyla Güney Anadolu Bölge Koordinatörlüğü, ERZURUM’unda içinde olduğu Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü yaptı. Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Karadeniz Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Ege Bölgesi Koordinatörlünü yapmıştır. Eğitim ve bilimin önemine binaen akademik alanıda ihmal etmeyerek, bütün bu yoğunluğun arasında İktisat alanında Yüksek Lisansına devam etmektedir. Yaklaşık yirmibeş yıldır, ülke meselelerine kendisini adamış bir birey olarak; ömrünün çeyrek asrını fiili hizmetlerle geçirmiş, İstanbul gibi karmaşık ve sürekli büyüyen bir metropolde 3 dönem Belediye Başkanlığı yapmış, uluslararası belediyecilik kriterlerini görev yaptığı Belediye Başkankığı süresince cesurca uygulayan bir başkan olarak hafızalardaki yerini almıştır. İnançlı ve maneviyatı yüksek bir gençliğin bu ülke için neler yapabileceğini anlatmaya çalışmış ve gençlik eğitimine bu bağlamda büyük katkıları olmuştur. Evli 4 dört çocuk babasıdır.

Kış Spor Okulları (16 Kasım - 16 Mart 2015)

1. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kış Spor Okulları Erzurum'da ilk öğretim öğrencilerine yönelik düzenlenmiş oldu. Kayak kursuna deneyimli 15 hoca ve 3000 öğrenci katıldı.

 

Türkiye Cirit Şampiyonası (17-19 Aralık 2014)

Erzurum’da, sekiz takımın katılımıyla üç gün süren Türkiye Cirit Şampiyonası Erzurum Cirit Sahasında düzenlendi.

 Turnuvaya Erzurum Atlı spor, Şengel Atlıspor, Osmanlı Atlıspor, Ejder, Kombina, Yenişehir, Uzmanlar ve Akıncılar Atlıspor kulüpleri katıldı.

1. olan Ejder Atlıspor Kulübü  10.000 TL, ikinci  Şengel Atlıspor Kulübü 7.500 TL ve üçüncü Erzurum Atlı Spor Kulübü 5 bin TL para ödülünün sahibi oldu. 

 

Winter Expo Fuarı (7 Aralık 2014)

Dünyaca ünlü snowboard yıldızlarının ağırlandığı 20 Aralık’ta İTÜ Stadyumu’nda gerçekleşen FIS Snowboard World Cup İstanbul’da Erzurum olarak yer aldık. Organizasyon kapsamında Türkiye’nin ilk kış fuarı Winter EXPO da 19-20 Aralık tarihlerinde İTÜ Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Erzurum’u temsilen katıldığımız spordan turizme, tekstilden hızlı tüketime, kış endüstrisini bir araya getirecek fuara, kışa dair ürün ve hizmetler sunan birçok marka ve kamu kuruluşu ile birlikte katılarak şehrimizi ve kış sporlarını tanıttık.

 

Spor Basını Davet Organizasyonu (14 Aralık 2014)

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Spor A.Ş. tarafından organize edilen Xanadu Hotel sponsorluğundaki etkinlikte Başkan Mehmet Sekmen’in Erzurum’daki spor projelerinin anlatıldığı programa Türkiye Spor Yazarları Derneği’ne (TSYD) bağlı ulusal gazetelerin, televizyonların, ajansların spor müdür ve temsilcileri katıldı.
Başkan Sekmen’in göreve gelişiyle bu yıl ilk kez hayata geçirilen ve 3 gün süren WinterFest 2014 (Kış Festivali; Konserler, Kortej Yürüyüşleri, Spor Organizasyonları) ile ilgili bilgilendirmenin de yapıldığı etkinlikte Erzurum Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün spora olan yatırımları, Buz Pateni, Kayak, Buz Hokeyi ve Kızak Federasyonu’nun faaliyetleri katılımcılara sunuldu.
Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, kente yapılan spor yatırımlarının takipçisi olacağını ifade ederek geleceğin Erzurum’unu inşa etmek adına bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da valilik olarak tüm imkanlarını seferber edeceklerini söyledi.
Erzurum’u “Dünyanın Spor Şehri” yapma projesini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Bu hedefe Valimiz Ahmet Altıparmak başta olmak üzere şehrimizdeki ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışarak ulaşacağız” dedi.
Göreve gelir gelmez 1600 öğrencinin katılımıyla Erzurum’da ilk kez Yaz Spor Okulları yapıldığını anlatan Sekmen, Uluslararası Karate Turnuvası, Karakucak Güreş Turnuvası ve Cirit Turnuvası organizasyonlarına imza attıklarını söyledi. Sekmen, Kış mevsimine girer girmez Kış Sporları Projesine başladıklarını ve bu etkinliklerin geleneksel hale getirileceğini belirtti.
Başkan Sekmen, “Erzurum’da UEFA standartlarına uygun olarak yapılan Yüksek İrtifa Antrenman Sahalarıyla şehrimizde birçok futbol takımını ağırladık. Bu sayıyı önümüzdeki yıllarda arttırmayı planlıyoruz” dedi.
Amaçlarının Erzurum’da sağlıklı ve spor yapan bir nesil oluşturmak olduğunun altını çizen Sekmen, aday olunan ve olunacak organizasyonlarla şehrin ve ülkemizin tanıtımına katkılar sağlanacağını, kitle ve madalya sporunun geliştirilmesi ve spor bilincinin artırılmasına yönelik yeni çalışmalarının olduğunun müjdesini verdi.
Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Genel Başkanı Naci Arkan, Başkan Sekmen’in misafiri olarak Erzurum’da olmaktan ve spora dair yapılan çalışmalardan dolayı çok mutlu olduklarını, yapılan projeleri takip ettiklerini, spor basını olarak Erzurum’a gerekli tüm destekleri sağlayacaklarını ifade etti.
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in ev sahipliğindeki toplantıya Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Vali Yardımcısı Ömer Hilmi Yamlı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Eyüp Tavlaşoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin, Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, Türkiye Kızak Federasyonu Başkanı Serkan Yaşar, Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Dilek Okuyucu, Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Bülent Akay, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenlioğlu,
TSYD Genel Başkanı Naci Arkan, Doğan Haber Ajansı Spor Müdürü & TSYD Başkanvekili Faik Gürses, İhlas Haber Ajansı Spor Müdürü Mustafa KaragöL, Anadolu Ajansı Spor Müdürü Ersin Şiyhan, Digiturk TV Haber Müdürü Aybars Hünalp, TSYD Medya ve Organizasyon Sorumlusu Birgül Pullukçu, Vatan Gazetesi Spor Müdür Yardımcısı Ayhan Turgut, Yeni Şafak Gazetesi Spor Müdürü Ahmet Bıyıklı, Ülke TV Spor Müdürü Harun Şen, Türkiye Gazetesi Spor Müdürü Ercan Yıldız, Fanatik Gazetesi Spor Editörü Hatice Yücel, Hürriyet Gazetesi Spor Editörü Onur Salman, Lig Radyo Program Yapımcısı Yetkin Etkin, Tek Rumeli TV Spor Müdürü Mehmet Çelik, Takvim Gazetesi Spor Müdürü Tunç Özgen, Sabah Gazetesi İstihbarat Şefi Tuncay Kurtuluş, Spor Meydanı Gazetesi Genel Koordinatörü Ali Yeliner, Spor Meydanı Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Muzaffer Batumlu, Star Gazetesi Foto Muhabiri & TSYD İstanbul Şubesi II. Başkanı Aygün Özipek, Habertürk Gazetesi Yazarı Murat Ağca, CNNTURK Program Yapımcısı ve Sunucusu M. Cem Yılmaz, Spor Yazarı Ahmet Çakır, Spor Spikeri ve Program Yapımcısı Gökhan Telkenar, Cumhuriyet Gazetesi Spor Muhabiri Sami Gürel, Beşiktaş TV Editörü Orkun Göbel ve çok sayıda davetli katıldı.

Erzurum BB Futbol Turnuvası (18 Ocak 2015)

Erzurum Büyükşehir Belediyesi İç Birimler ve ilçe belediyeler arasında Futbol turnuvaları düzenlendi şampiyonu Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden ERTANSA oldu.
18 Ocak 2015 tarihinde başlayan iç birimler turnuvası 11 Mart 2015 tarihinde ERTANSA’nın galibiyeti ile sona erdi. Final maçı ESKİ ve ERTANSA arasında oynandı. ERTANSA takımı oyuncularından Muhammed Arslan’ın attığı 2 gol ile ERTANSA şampiyonluk kupasının sahibi oldu.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci final maçı sonrasında ERTANSA takımının oyuncularına şampiyonluk kupasını ve hediyelerini takdim etti.
Şampiyonluk kupasını Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Kiremitci’nin elinden alan ERTANSA Genel Müdürü Yasin Deniz "Turnuvada şampiyon olan tüm ekip arkadaşlarımı kutluyorum. Bundan böyle her alanda 1.’liğe talibiz." diye konuştu. 

OCAK

EBB BUZ TIRMANIŞI FESTİVALİ 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi 3. Uluslararası Emrah Özbay Buz Tırmanış Festivali, nefes kesen tırmanışlara sahne oldu. Profesyonel dağcılar, Uzundere ilçesindeki Serafin, Abinis, Şenyurt ile Cevizli Mahallelerindeki şelalelere tırmandı. 19 ülkeden 300’e yakın sporcunun katıldığı festivale, AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Doğan ile diğer yetkililer de iştirak etti. Vali Azizoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Erzurum Türkiye’de buz tırmanışı yapılabilecek en önemli yerlerden birisidir” dedi. Azizoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben de arkadaşlarımızın desteğiyle buza tırmandım. Hakikaten zevkli ve yorucu bir spor… Spor insana efor kaybettirir ama spor yaparak insan zindeleşir, vücudu rahatlar. Ben bu yörenin insanıyım, çocukluğum Artvin’de, Şavşat'ta geçti. Çocukluğumuzda aşina olduğumuz dağlar, yaylalar var. Demek ki o zaman böyle şeyler yapmışız ki alıştık ama zordu, epey yorucuydu.” Başkan Vekili Doğan da, “Uzundere’miz hem kış hem de yaz sporları olarak Türkiye’nin ender coğrafi özelliklerine sahip şirin bir ilçemizdir. Uzundere ilçemiz ‘Sakin Şehir’ listesine de girdi. Uzundere, turizm bakımından Erzurum’un batıya bakan yüzüdür. Burada hem yaz turizmi hem de kış turizmi için inşallah daha etkili bir şekilde faaliyetlerimiz devam edecek” diye konuştu. Başkan Mehmet Sekmen’in sporun ve sporcunun dostu olduğunu ifade eden Doğan, şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve ilçe belediye başkanımızın çalışmalarıyla birlikte Uzundere, Türkiye’nin bir turizm cenneti olacak. Hem kış sporları hem de yaz sporları bakımından Türkiye’de ender ilçelerimizden bir tanesidir Uzundere… İlçemizin göl çevresinde hem Büyükşehir Belediyemizin hem de ilçe belediyemizin alt ve üstyapı yatırımları olacak. 2-3 sene içerisinde Uzundere Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olacak. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Uluslararası Buz Tırmanış Festivalimize katılan değişik ülkelerden uluslararası sporcular var. İnanıyorum ki Uzundere ilçemiz, yakın zamanda çok önemli sportif organizasyonlara da ev sahipliği yapacaktır. Uluslararası Buz Tırmanış Festivali'nde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bu önemli organizasyonu Uzundere ilçemizde düzenledikleri için Türkiye Dağcılık Federasyon’umuza da ayriyeten teşekkür ediyorum.” Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Ensar Başar da, “İnşallah gelecek yıllarda buz tırmanışı dünya şampiyonasını Uzundere'de yaparız. Burası doğa, yapı ve bölge olarak dünya şampiyonasına ev sahipliği yapabilecek değerde bir yer” dedi. Konuşmaların ardından Parlamenter Prof. Dr. Ilıcalı, Vali Azizoğlu ve Başkan Vekili Doğan, profesyonel dağcıları aratmayacak bir şekilde buzla kaplı şelalelere tırmandı.

 

ŞUBAT

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KIŞ SPOR OKULLARI (15 Aralık 2016-15 Mart 2017) 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl düzenlediği Kış Spor Okulları’nın 2016-2017 yıllarını kapsayan üçüncü dönemi düzenlenen sade törenle açıldı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen açılışa katılarak, Kış Spor Okulları’na katılan kayakçılarla yakından ilgilendi. Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Kış Spor Okulları’nda 2016-2017 eğitim öğretim sezonunda toplam 6 bin öğrenciye temel kayak eğitimi verilecek. Kış Spor Okulları’nda her hafta 4 farklı ilk ve ortaokuldan Ejder3200 Dünya Kayak Merkezi’ne gelen öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak sağlanan ulaşım imkânından yararlanarak kayak merkezine ulaştırılıyor. Kayak sporunu öğrenmek için Kış Spor Okulları’na katılan çocukların ulaşım, kayak malzemesi, yemek ve diğer hizmetlerden ücretsiz olarak faydalandığını ifade eden yetkililer, “Temel kayak eğitim kampına katılan her bir çocuk kayak hocaları eşliğinde yirmi saatte kayak sporunu öğreniyor. Ejder3200 Dünya Kayak Merkezi’nde başlayan Büyükşehir Belediyesi Kış Spor Okulları, 15 Mart 2017 tarihine kadar devam edecek. 3 yılda 15 bin çocuğa kayak öğreten Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Başkan Mehmet Sekmen’in ‘Kayak yapmayı bilmeyen çocuk kalmayacak’ talimatı gereği il genelinde kayak ve buz sporlarını daha yaygın hale getirecek” dedi.

 

ERZURUM BÜYÜKŞEHiR BELEDİYESİ 1. ULUSAL ÖZEL SPORCULAR KAYAK YARIŞMASI

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu tarafından Erzurum'da gerçekleştirilen Özel Sporcular Türkiye Kayak Şampiyonası yapıldı. Ejder3200 Dünya Kayak Merkezi’nde 22 kulüpten 50 sporcunun mücadele ettiği organizasyon öncesi, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci ve Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt'un katılımıyla Snowdora Oteli’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Vali Azizoğlu, kentin birçok spor organizasyonuna ev sahipliği yaptığını ve Özel Sporcular Türkiye Kayak Şampiyonası'nın burada gerçekleştirilmesinden dolayı da gururlu olduklarını aktardı. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt ise organizasyonu kentte düzenlemelerinde kendilerine destek olan Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Valiliği ve Erzurum Spor AŞ'ye  teşekkür etti. Toplam 14 branşta özel çocuklara spor yaptıran bir federasyon olduklarını aktaran Kurt, "Buradan seçilecek sporcularımız, milli takım kamplarında hazır hale gelip, mart ayında Fransa'da yapılacak dünya şampiyonasında ülkemizi temsil edeceklerdir. Hepsine şimdiden başarılar diliyorum" diye konuştu.

 

MART

3. ÜNİLİG

Spor kenti Erzurum’da düzenlenen 3. Ünilig Kış Oyunları, nefes kesen mücadelelere sahne olduOyunları kapsamında 33 üniversiteden 550 sporcuyu şehrimizde ağırladık. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, Kayak, Buz Hokeyi ve Curling Federasyonlarıyla birlikte düzenlediğimiz Kış Spor Oyunları 26 Mart’a kadar devam etti. Buz hokeyi, alp disiplini, curling, snowboard ve kayaklı koşudan oluşan beş branşta üniversiteli sporcularımız Kış Oyunları’nda şampiyon olmanın mücadelesini verdi. Hakem ve gözlemcilerle birlikte 750 kişilik ekiple sağlanan Kış Oyunları’ndaki yetenekli sporcular inşallah ülkemizi, Avrupa ve Dünya’da temsil edecek.”

 

2. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SPOR OKULLARINA HAZIRLIK KURSU

2. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BASKETBOL MİNİKLER LİGİ

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BASKETBOL KÜÇÜKLER LİGİ

NİSAN

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TENİS LİGİ

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CURLİNG LİGİ

 

MAYIS

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARATE LİGİ

1. LİSELER ARASI BAHAR FUTBOLU TURNUVASI ORGANİZASYONU

1. LİSELER ARASI BASKETBOL TURNUVASI ORGANİZASYONU

 

HAZİRAN

YÜKSEK İRTİFA KAMP MERKEZİ 1-2. ETAP AÇILIŞI ORGANİZASYONU

OLİMPİYAT PARKI YÜZME VE SPOR SALONU AÇILIŞ TÖRENİ ORGANİZASYONU

ATLETİZM ULUSLARARASI BAYRAK YARIŞLARI

4. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAZ SPOR OKULLARI

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MASA TENİSİ BAHAR TURNUVASI

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GELENEKSEL YÜZME YARIŞLARI ORGANİZASYONU

 

TEMMUZ

BİNİCİLİK SPORUNUN YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ

3. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARDELEN CUP TENİS TURNUVASI

1. OLİMPİYAT PARKI PARKI YÜZME YARIŞLARI ORGANİZASYONU

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULUSLARARASI GELENEKSEL OKÇULUK YARIŞMASI ORGANİZASYONU

 

AĞUSTOS

YÜKSEK İRTİFA KAMP MERKEZİ FUTBOL TURNUVASI

14. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PALANDÖKEN KARATE TURNUVASI

4. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALTIN KEMER KARAKUCAK GÜREŞLERİ

 

EYLÜL

3. ULUSLARARASI ERZURUM YARI MARATONU ORGANİZASYONU

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL SPORCULAR ORGANİZASYONU

 

EKİM

4. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CİRİT TURNUVASI

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SPOR KULÜPLERİ VE OKULLARA MALZEME YARDIMI ORGANİZASYONU

 

KASIM

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SATRANÇ TURNUVASI ORGANİZASYONU

 

ARALIK

4. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KIŞ SPOR OKULLARI 

BÜYÜKLER TÜRKİYE JUDO ŞAMPİYONASI (22-24 OCAK)
Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Spor Aş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Judo Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği Büyükler Türkiye Judo Şampiyonası Erzurum' da yapıldı. Toplam 78 ilden 600 sporcu, 200 antrenör ile 200 yöneticinin katıldığı şampiyonanın maçları 22 ile 24 Ocak tarihleri arasında Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Spor Salonu’nda yapıldı. 
 
KIŞ SPOR OKULLARI  (15 Aralık 2015 -15 Nisan 2016)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Kış Spor Okulları açıldı. Açılış programı Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in katılımıyla gerçekleşti. Palandöken Kayak Merkezi Gondol Lift Tesisleri’nde düzenlenen etkinliğe Başkan Sekmen’in yanı sıra Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, ebeveynler ve Kış Spor Okulları kursiyerleri katıldı. Başkan Sekmen, buradaki konuşmasında, Büyükşehir’in spora ve sporcuya önemli katkılarda bulunduğunu ifade etti. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediğimiz Kış Spor Okulları kapsamında eğitim kurumları tarafından belirlenen 350 öğrenciye, toplam 5 gün, 15 uzman kayak hocası nezaretinde kayak dersi veriyoruz. Her hafta farklı farklı 350 öğrenciye verilen eğitimin sonunda toplam 5 bin öğrenci bu yıl kayak sporunu öğrenmiş olacak. Çocuklarımıza ulaşım, kayak malzemesi, yemek ve birçok hizmeti ücretsiz olarak sağlıyoruz. Yeteneği olan gençlerimiz, Palandöken Dağı’nın kaliteli kar ve pistlerinde geleceğin usta kayakçıları olmak için adeta birbirleriyle yarışıyor. Ümit ediyoruz ki, gelecekte dünyaca ünlü kayakçılar bu yavrularımızın arasından çıkacak. Türkiye’nin gözde kayak merkezi Palandöken Dağı, ilerleyen dönemlerde başka bir görünüme kavuşup, turist akınına uğrayacak.” Konuşma sonrası Başkan Sekmen, çocuklarla yakından ilgilenip, geleceğin yeni yıldızlarıyla hatıra fotoğrafı çektirerek hediye verdi.  
 
EMİTT FUARI (28-31 OCAK)
Dünya’nın en büyük beşinci turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) Erzurum standına yoğun ilgi gösteriliyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in şehrin tanıtımı için özel itina gösterdiği EMITT 2016’da yer alan Erzurum standında serhat şehri tanıtılıyor. Kayak, kış ve turizm konseptli stantı ziyaret edenler Erzurum’un tanıtım görsel ve materyallerine bakarak kent hakkında bilgi sahibi oluyor. 20 yıldır sektöre yeni iş ve işbirliği fırsatları sunan turizm zirvesine bu yıl 71 ülkeden katılımcı kurum, kuruluş, özel sektör ve iş dünyasının temsilcileri iştirak ediyor. İstanbul TÜYAP Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Aziziye ve Uzundere Belediyeleri ile Palandöken Kayak Merkezi’ndeki otellerin yer aldığı EMITT 2016’daki Erzurum standında Palandöken, Konaklı ve Kandilli ile kış sporları merkezleri ziyaretçilere anlatıldı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “EMITT 2016 gibi sektöründe lider olan uluslararası organizasyonlarda Erzurum’un tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Fuarın ikinci gününde de şehrimizin turizm figür ve materyallerini katılımcılara aktarıyoruz. Dünya’nın en büyük beşinci turizm fuarında Erzurum’un bütün yönlerini, tarihi ve turistik özelliklerini anlatıyoruz” dedi.   
 
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MİNİKLER BASKETBOL LİGİ (1 Ocak-29 Mayıs)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Minikler Basketbol Ligi açılış töreni gerçekleştirildi. Kazım Karabekir Kapalı Spor Salonu’ndaki açılışa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç ve Zafer Aynalı, Basketbol İl Temsilcisi Cem Culfa, Spor Şube Müdürü Güngör Şenses ile minik basketbolcular ve aileleri katıldı. 2004-2005 doğumlu miniklerin mücadele ettiği ligde, toplam 240 sporcu ve 16 takım Ocak-Nisan ayları arasında kıyasıya mücadele edecek.
 
TÜRKİYE KIZAK ŞAMPİYONASI (8-9-10 ŞUBAT)
Türkiye’de ilk kez, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Kızak Federasyonu tarafından Palandöken Kayak Merkezi’ndedüzenlenen, 2014-2015 Kulüpler Türkiye Kızak Şampiyonası .Küçükler, Yıldızlar ve Gençler kategorilerinde düzenlenen yarışmalara Erzurum, Trabzon, Kastamonu, Muş ve Çankırı’dan toplam 53 sporcu katıldı.
 
BUZ TIRMANIŞI FESTİVALİ (12-13-14 ŞUBAT)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Buz Tırmanış Festivali" yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği festivale, 12 ülkeden dünyaca ünlü uluslararası dağcılar ile ülkemizin çeşitli illerinden 134 dağcı katılıyor.
Bu festivalde sporcular, uzman dağcılar gözetiminde Uzundere ve Tortum ilçelerindeki yüksekliği 20 ile 300 metre arasında olan ve sadece kışın ortaya çıkan buz şelalelerine tırmanış yapıyor. Dağcıların bir kısmı Tortum ilçesi yakınındaki 30 metre yüksekliğindeki Şenyurt şelalesine, diğer iki gurup ise Uzundere ilçesi yakınlarında bulunan 50 metre yüksekliğindeki Abinis ve 30 metre yüksekliğindeki Yeşildal şelalelerine tırmanış gerçekleştirdi. Pazartesi günü ise Lucifer ve Sarıgelin Şelalelerine tırmanış yapılacak. 3 gün farklı yerler ve farklı uzunluklardaki şelalelere tırmanışlar yapıldıktan sonra dördüncü gün gerçekleştirilecek kültür gezisiyle festival tamamlanacak. Bu festivalde dünyaca ünlü Türk Dağcı Tunç Fındık, Erzurum’un gönül elçiliğini yapıyor. Festival organizatörü Dağcılık Antrenörü Çetin Bayram, böylesine geniş katılımlı uluslararası bir festivali Erzurum’da gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
 
DÜNYA GENÇLER CURLİNG ŞAMPİYONASI (5-13 MART)
 
ÜNİLİG ÜNİVERSİTELER ARASI KIŞ OYUNLARI (17-18 MART)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen Ünilig Kış Oyunları’nın ikincisi geçtiğimiz yıl olduğu gibi Erzurum’da start aldı  Kayak (Alp Disiplini), Kayaklı Koşu, Snowboard, Curling ve Buz Hokeyi’nde finallerin yapıldığı Kış Oyunları’nda 33 üniversitemizden yaklaşık 700 sporcu yer aldı.
 
TMOK SPOR KÜLTÜRÜ VE EYOF SEMİNERİ (25-26-27 MART)
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) 2006 yılından bu yana sürdürmekte olduğu Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi (OLİ), 2016 – 2017 eğitim-öğretim dönemi çalışmalarını 19-22 Aralık tarihlerinde Erzurum Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Sunumlarda Erzurum 2017 KışAvrupa Gençlik Olimpik Festivali’nde (EYOF) yarışacak milli sporcular, Erzurumlu öğrencilerle buluştu.EYOF’ta yarışacak milli sporcuları büyük ilgiyle izleyen çocuklar hem olimpik sporları tanıdı hem de bu kış Şubat ayında Erzurum’da düzenlenecek EYOF hakkında bilgi sahibi oldular.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında ilköğretim 3, 4 ve 5'inci sınıf öğrencilerine yapılan sunumlarda, dört günde yaklaşık 3 bin öğrenciye ulaşıldı.
 
REDBULL SOKAK FUTBOLU (15-16 NİSAN)
 
 
YÜKSEK İRTİFA KAMPI SEZON AÇILIŞI (14-15 MAYIS)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Palandöken Dağı'nın eteklerine yaptırılan 'Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'nin sezon açılışı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim tarafından yapıldı. 
Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl yaptırılan Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'nin sezon açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda futbol sever katıldı.
Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'nde Erzurumlular tarafından yoğun ilgi ile karşılanan Terim, vatandaşları selamladıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'le birlikte Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'nin kurdelesini keserek yeni sezonun açılışını yaptı.
 
ERZURUM NENE HATUN YARI MARATONU (22 MAYIS)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından ikincisi düzenlenen, 'Uluslararası Yarı Maraton ve Nenehatun Halk Yürüyüşü' heyecanlı ve renkli geçti. 16 ülkeden toplam 1297 atletin katıldı katıldığı yarı maratona Etiyopyalı ve Türk atletler damgasını vurdu.
 
YAZ SPOR OKULLAR (01 HAZİRAN-01 EYLÜL )
Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 16 branşta 3 bin öğrencinin katıldığı Yaz Spor Okulları’nın açılışı yapıldı. Kursların düzenleneceği Olimpiyat Parkı’ndaki açılış programına Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç ile çok sayıda öğrenci ve veli katıldı. Karate gösterisinin yapıldığı açılış programında konuşma yapan Başkan Vekili Tavlaşoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğimizin teminatı yavrularımıza büyük önem verdiğini vurguladı. Tavlaşoğlu, “Karate gösterilerini izlediğimiz Bayram, Emir ve Ömer kardeşlerimiz 3 yıl önce sizin gibi Büyükşehir Belediyesi Yaz Spor Okulu’nda ilgili branşa başladı. Bu yıl içerisinde düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda kardeşlerimiz birinci oldu. İnanıyorum ki sizden de uluslararası müsabakalarda ülkemizi başarıyla temsil edecek Bayramlar, Emirler ve Ömerler çıkacak ve iki gün önce altın madalya kazanan atletlerimiz gibi ülkemize altın madalyalar kazandıracak” dedi.
 
BASKETBOL HER YERDE ORGANİZASYONU (04-05 HAZİRAN)
 
TENİS DOĞU İLLER TAKIM ŞAMPİYONASI (ERKEKLER) (29-30 TEMMUZ)
 
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARDELEN CUP TENİS TURNUVASI (19-27 TEMMUZ)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Tenis Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen Kardelen Cup Uluslararası Tenis Turnuvası, nefes kesen bir finalle sona erdi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Olimpiyat Parkı’nda gerçekleşen 10 bin dolar ödüllü Kardelen Cup Uluslararası Erkekler Tenis Turnuvası’nda teklerde mutlu sona ulaşan isim, 23 yaşındaki Rus raket Alexander Igoshin oldu.
 
13. ULUSLARARASI ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARATE TURNUVASI (12-13-14 AĞUSTOS)
 
13. Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası, Erzurum'da sona erdi. Erzurum Buz Pateni Salonu'nda düzenlenen organizasyonda, 30 ülkeden yaklaşık 2 bin sporcu mücadele etti.
 
+13 YAŞ HAFTA SONU TENİS TURNUVASI (12-13 EYLÜL)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi yine önemli bir spororganizasyonuna ev sahipliği yaptı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Spor A.Ş. Türkiye Tenis Federasyonu ve Tozoğlu Tenis Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği “+13 Yaş Tenis Turnuvası”sona erdi. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Olimpiyat Park Spor Kompleksi içerisindeki tenis kortlarında gerçekleştirilen turnuvada sporcular birbirleriyle kıyasıya mücadele etti. İstanbul, Kocaeli,  Hakkari , Erzincan , Trabzonve Ordu illerinden toplam 40 sporcunun katıldığı“+13 Yaş TenisTurnuvasında kadınlarda Çağla Teoman birinci, Zeynep Uslu ikinci oldu.Erkeklerde Ömer Berk Görgün birinciliği, Onur Odabaşı ikinciliği elde etti. 2.grupta Kayra Burhan Koç ve Recep Aydemir, 3. grupta da Çağrı Küçük ile Şükrü Nişancı birinci ve ikinci olarak derece elde etti. 
 
 
3. ULUSLARARASI ALTIN KEMER KARAKUCAK GÜREŞ TURNUVASI (24-25 EYLÜL)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi 3. Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri, Kortej Yürüyüşü ve Güreş Arena’nın açılışıyla başladı. Ulu Cami önünden başlayan Kortej Yürüyüşü’ne Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu ile Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, protokol üyeleri, pehlivanlar, mehteran takımı ve vatandaşlar katıldı.
 
 
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FUTBOL TURNUVASI (01-30 ARALIK)

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nde çalışanlar arasında kaynaşma, kardeşlik, dostluk, dayanışma duygularının yayılması için birimler arası futbol müsabakası düzenlendi. Toplam 19 takımın mücadele ettiği futbol turnuvasında oyuncular Büyükşehir personelinden oluşuyor. Kimisini imar planı hazırlarken, kimisini veznede tahsilat yaparken, kimisini otobüs şoförü olarak gördüğümüz Büyükşehir ailesi, formalarını giyerek futbol sahasına indiler. Futbol turnuvasının başladığı ilk gün müsabakalarını beraberindekiler Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç ve Selami Keskin ile başlatan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Büyükşehir çalışanlarına hitap ederek, personel arasında takım ruhunun, sevginin ve kardeşliğin gelişmesi için turnuvanın tertip edildiğini belirtti. Birimler arasında kaynaşmanın arttıkça bunun hizmetlere yansıyacağını ve Erzurum’u şaha kaldıracak hizmetlerin gerçekleştirileceğini vurgulayan Başkan Sekmen, Erzurum’da spora, sanata ve sosyal faaliyetlere ağırlık verileceğini ifade ederek Erzurumspor’u yeni transferlerle birlikte ikinci yarıda farklı bir performansla izleyeceğimizi söyledi.  Erzurum’un futbolda ve diğer spor branşlarında marka bir şehir olacağını müjdeleyen Başkan Sekmen, Erzurum’un makûs tarihinin değişmesi için yerli ve yabancı yatırımcıları getirmeye gayret ettiklerini ifade etti.

 

 
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULUSLARARASI CİRİT TURNUVASI (08-09 EKİM)
 
 
 
 
WINTERFEST ERZURUM TANITIM GÜNLERİ (16-17-18 ARALIK)