Erzurum Spor Etkinlikleri İşletmeciliği Anonim Şirketi
0 (442) 237 97 97

2016 Yılı Faaliyetlerimiz

BÜYÜKLER TÜRKİYE JUDO ŞAMPİYONASI (22-24 OCAK)
Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Spor Aş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Judo Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği Büyükler Türkiye Judo Şampiyonası Erzurum' da yapıldı. Toplam 78 ilden 600 sporcu, 200 antrenör ile 200 yöneticinin katıldığı şampiyonanın maçları 22 ile 24 Ocak tarihleri arasında Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Spor Salonu’nda yapıldı. 
 
KIŞ SPOR OKULLARI  (15 Aralık 2015 -15 Nisan 2016)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Kış Spor Okulları açıldı. Açılış programı Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in katılımıyla gerçekleşti. Palandöken Kayak Merkezi Gondol Lift Tesisleri’nde düzenlenen etkinliğe Başkan Sekmen’in yanı sıra Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, ebeveynler ve Kış Spor Okulları kursiyerleri katıldı. Başkan Sekmen, buradaki konuşmasında, Büyükşehir’in spora ve sporcuya önemli katkılarda bulunduğunu ifade etti. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediğimiz Kış Spor Okulları kapsamında eğitim kurumları tarafından belirlenen 350 öğrenciye, toplam 5 gün, 15 uzman kayak hocası nezaretinde kayak dersi veriyoruz. Her hafta farklı farklı 350 öğrenciye verilen eğitimin sonunda toplam 5 bin öğrenci bu yıl kayak sporunu öğrenmiş olacak. Çocuklarımıza ulaşım, kayak malzemesi, yemek ve birçok hizmeti ücretsiz olarak sağlıyoruz. Yeteneği olan gençlerimiz, Palandöken Dağı’nın kaliteli kar ve pistlerinde geleceğin usta kayakçıları olmak için adeta birbirleriyle yarışıyor. Ümit ediyoruz ki, gelecekte dünyaca ünlü kayakçılar bu yavrularımızın arasından çıkacak. Türkiye’nin gözde kayak merkezi Palandöken Dağı, ilerleyen dönemlerde başka bir görünüme kavuşup, turist akınına uğrayacak.” Konuşma sonrası Başkan Sekmen, çocuklarla yakından ilgilenip, geleceğin yeni yıldızlarıyla hatıra fotoğrafı çektirerek hediye verdi.  
 
EMİTT FUARI (28-31 OCAK)
Dünya’nın en büyük beşinci turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) Erzurum standına yoğun ilgi gösteriliyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in şehrin tanıtımı için özel itina gösterdiği EMITT 2016’da yer alan Erzurum standında serhat şehri tanıtılıyor. Kayak, kış ve turizm konseptli stantı ziyaret edenler Erzurum’un tanıtım görsel ve materyallerine bakarak kent hakkında bilgi sahibi oluyor. 20 yıldır sektöre yeni iş ve işbirliği fırsatları sunan turizm zirvesine bu yıl 71 ülkeden katılımcı kurum, kuruluş, özel sektör ve iş dünyasının temsilcileri iştirak ediyor. İstanbul TÜYAP Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Aziziye ve Uzundere Belediyeleri ile Palandöken Kayak Merkezi’ndeki otellerin yer aldığı EMITT 2016’daki Erzurum standında Palandöken, Konaklı ve Kandilli ile kış sporları merkezleri ziyaretçilere anlatıldı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “EMITT 2016 gibi sektöründe lider olan uluslararası organizasyonlarda Erzurum’un tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Fuarın ikinci gününde de şehrimizin turizm figür ve materyallerini katılımcılara aktarıyoruz. Dünya’nın en büyük beşinci turizm fuarında Erzurum’un bütün yönlerini, tarihi ve turistik özelliklerini anlatıyoruz” dedi.   
 
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MİNİKLER BASKETBOL LİGİ (1 Ocak-29 Mayıs)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Minikler Basketbol Ligi açılış töreni gerçekleştirildi. Kazım Karabekir Kapalı Spor Salonu’ndaki açılışa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç ve Zafer Aynalı, Basketbol İl Temsilcisi Cem Culfa, Spor Şube Müdürü Güngör Şenses ile minik basketbolcular ve aileleri katıldı. 2004-2005 doğumlu miniklerin mücadele ettiği ligde, toplam 240 sporcu ve 16 takım Ocak-Nisan ayları arasında kıyasıya mücadele edecek.
 
TÜRKİYE KIZAK ŞAMPİYONASI (8-9-10 ŞUBAT)
Türkiye’de ilk kez, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Kızak Federasyonu tarafından Palandöken Kayak Merkezi’ndedüzenlenen, 2014-2015 Kulüpler Türkiye Kızak Şampiyonası .Küçükler, Yıldızlar ve Gençler kategorilerinde düzenlenen yarışmalara Erzurum, Trabzon, Kastamonu, Muş ve Çankırı’dan toplam 53 sporcu katıldı.
 
BUZ TIRMANIŞI FESTİVALİ (12-13-14 ŞUBAT)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Buz Tırmanış Festivali" yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği festivale, 12 ülkeden dünyaca ünlü uluslararası dağcılar ile ülkemizin çeşitli illerinden 134 dağcı katılıyor.
Bu festivalde sporcular, uzman dağcılar gözetiminde Uzundere ve Tortum ilçelerindeki yüksekliği 20 ile 300 metre arasında olan ve sadece kışın ortaya çıkan buz şelalelerine tırmanış yapıyor. Dağcıların bir kısmı Tortum ilçesi yakınındaki 30 metre yüksekliğindeki Şenyurt şelalesine, diğer iki gurup ise Uzundere ilçesi yakınlarında bulunan 50 metre yüksekliğindeki Abinis ve 30 metre yüksekliğindeki Yeşildal şelalelerine tırmanış gerçekleştirdi. Pazartesi günü ise Lucifer ve Sarıgelin Şelalelerine tırmanış yapılacak. 3 gün farklı yerler ve farklı uzunluklardaki şelalelere tırmanışlar yapıldıktan sonra dördüncü gün gerçekleştirilecek kültür gezisiyle festival tamamlanacak. Bu festivalde dünyaca ünlü Türk Dağcı Tunç Fındık, Erzurum’un gönül elçiliğini yapıyor. Festival organizatörü Dağcılık Antrenörü Çetin Bayram, böylesine geniş katılımlı uluslararası bir festivali Erzurum’da gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
 
DÜNYA GENÇLER CURLİNG ŞAMPİYONASI (5-13 MART)
 
ÜNİLİG ÜNİVERSİTELER ARASI KIŞ OYUNLARI (17-18 MART)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen Ünilig Kış Oyunları’nın ikincisi geçtiğimiz yıl olduğu gibi Erzurum’da start aldı  Kayak (Alp Disiplini), Kayaklı Koşu, Snowboard, Curling ve Buz Hokeyi’nde finallerin yapıldığı Kış Oyunları’nda 33 üniversitemizden yaklaşık 700 sporcu yer aldı.
 
TMOK SPOR KÜLTÜRÜ VE EYOF SEMİNERİ (25-26-27 MART)
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) 2006 yılından bu yana sürdürmekte olduğu Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi (OLİ), 2016 – 2017 eğitim-öğretim dönemi çalışmalarını 19-22 Aralık tarihlerinde Erzurum Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Sunumlarda Erzurum 2017 KışAvrupa Gençlik Olimpik Festivali’nde (EYOF) yarışacak milli sporcular, Erzurumlu öğrencilerle buluştu.EYOF’ta yarışacak milli sporcuları büyük ilgiyle izleyen çocuklar hem olimpik sporları tanıdı hem de bu kış Şubat ayında Erzurum’da düzenlenecek EYOF hakkında bilgi sahibi oldular.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında ilköğretim 3, 4 ve 5'inci sınıf öğrencilerine yapılan sunumlarda, dört günde yaklaşık 3 bin öğrenciye ulaşıldı.
 
REDBULL SOKAK FUTBOLU (15-16 NİSAN)
 
 
YÜKSEK İRTİFA KAMPI SEZON AÇILIŞI (14-15 MAYIS)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Palandöken Dağı'nın eteklerine yaptırılan 'Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'nin sezon açılışı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim tarafından yapıldı. 
Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl yaptırılan Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'nin sezon açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda futbol sever katıldı.
Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'nde Erzurumlular tarafından yoğun ilgi ile karşılanan Terim, vatandaşları selamladıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'le birlikte Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'nin kurdelesini keserek yeni sezonun açılışını yaptı.
 
ERZURUM NENE HATUN YARI MARATONU (22 MAYIS)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından ikincisi düzenlenen, 'Uluslararası Yarı Maraton ve Nenehatun Halk Yürüyüşü' heyecanlı ve renkli geçti. 16 ülkeden toplam 1297 atletin katıldı katıldığı yarı maratona Etiyopyalı ve Türk atletler damgasını vurdu.
 
YAZ SPOR OKULLAR (01 HAZİRAN-01 EYLÜL )
Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 16 branşta 3 bin öğrencinin katıldığı Yaz Spor Okulları’nın açılışı yapıldı. Kursların düzenleneceği Olimpiyat Parkı’ndaki açılış programına Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç ile çok sayıda öğrenci ve veli katıldı. Karate gösterisinin yapıldığı açılış programında konuşma yapan Başkan Vekili Tavlaşoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğimizin teminatı yavrularımıza büyük önem verdiğini vurguladı. Tavlaşoğlu, “Karate gösterilerini izlediğimiz Bayram, Emir ve Ömer kardeşlerimiz 3 yıl önce sizin gibi Büyükşehir Belediyesi Yaz Spor Okulu’nda ilgili branşa başladı. Bu yıl içerisinde düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda kardeşlerimiz birinci oldu. İnanıyorum ki sizden de uluslararası müsabakalarda ülkemizi başarıyla temsil edecek Bayramlar, Emirler ve Ömerler çıkacak ve iki gün önce altın madalya kazanan atletlerimiz gibi ülkemize altın madalyalar kazandıracak” dedi.
 
BASKETBOL HER YERDE ORGANİZASYONU (04-05 HAZİRAN)
 
TENİS DOĞU İLLER TAKIM ŞAMPİYONASI (ERKEKLER) (29-30 TEMMUZ)
 
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARDELEN CUP TENİS TURNUVASI (19-27 TEMMUZ)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Tenis Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen Kardelen Cup Uluslararası Tenis Turnuvası, nefes kesen bir finalle sona erdi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Olimpiyat Parkı’nda gerçekleşen 10 bin dolar ödüllü Kardelen Cup Uluslararası Erkekler Tenis Turnuvası’nda teklerde mutlu sona ulaşan isim, 23 yaşındaki Rus raket Alexander Igoshin oldu.
 
13. ULUSLARARASI ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARATE TURNUVASI (12-13-14 AĞUSTOS)
 
13. Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası, Erzurum'da sona erdi. Erzurum Buz Pateni Salonu'nda düzenlenen organizasyonda, 30 ülkeden yaklaşık 2 bin sporcu mücadele etti.
 
+13 YAŞ HAFTA SONU TENİS TURNUVASI (12-13 EYLÜL)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi yine önemli bir spororganizasyonuna ev sahipliği yaptı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Spor A.Ş. Türkiye Tenis Federasyonu ve Tozoğlu Tenis Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği “+13 Yaş Tenis Turnuvası”sona erdi. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Olimpiyat Park Spor Kompleksi içerisindeki tenis kortlarında gerçekleştirilen turnuvada sporcular birbirleriyle kıyasıya mücadele etti. İstanbul, Kocaeli,  Hakkari , Erzincan , Trabzonve Ordu illerinden toplam 40 sporcunun katıldığı“+13 Yaş TenisTurnuvasında kadınlarda Çağla Teoman birinci, Zeynep Uslu ikinci oldu.Erkeklerde Ömer Berk Görgün birinciliği, Onur Odabaşı ikinciliği elde etti. 2.grupta Kayra Burhan Koç ve Recep Aydemir, 3. grupta da Çağrı Küçük ile Şükrü Nişancı birinci ve ikinci olarak derece elde etti. 
 
 
3. ULUSLARARASI ALTIN KEMER KARAKUCAK GÜREŞ TURNUVASI (24-25 EYLÜL)
Erzurum Büyükşehir Belediyesi 3. Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri, Kortej Yürüyüşü ve Güreş Arena’nın açılışıyla başladı. Ulu Cami önünden başlayan Kortej Yürüyüşü’ne Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu ile Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, protokol üyeleri, pehlivanlar, mehteran takımı ve vatandaşlar katıldı.
 
 
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FUTBOL TURNUVASI (01-30 ARALIK)

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nde çalışanlar arasında kaynaşma, kardeşlik, dostluk, dayanışma duygularının yayılması için birimler arası futbol müsabakası düzenlendi. Toplam 19 takımın mücadele ettiği futbol turnuvasında oyuncular Büyükşehir personelinden oluşuyor. Kimisini imar planı hazırlarken, kimisini veznede tahsilat yaparken, kimisini otobüs şoförü olarak gördüğümüz Büyükşehir ailesi, formalarını giyerek futbol sahasına indiler. Futbol turnuvasının başladığı ilk gün müsabakalarını beraberindekiler Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç ve Selami Keskin ile başlatan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Büyükşehir çalışanlarına hitap ederek, personel arasında takım ruhunun, sevginin ve kardeşliğin gelişmesi için turnuvanın tertip edildiğini belirtti. Birimler arasında kaynaşmanın arttıkça bunun hizmetlere yansıyacağını ve Erzurum’u şaha kaldıracak hizmetlerin gerçekleştirileceğini vurgulayan Başkan Sekmen, Erzurum’da spora, sanata ve sosyal faaliyetlere ağırlık verileceğini ifade ederek Erzurumspor’u yeni transferlerle birlikte ikinci yarıda farklı bir performansla izleyeceğimizi söyledi.  Erzurum’un futbolda ve diğer spor branşlarında marka bir şehir olacağını müjdeleyen Başkan Sekmen, Erzurum’un makûs tarihinin değişmesi için yerli ve yabancı yatırımcıları getirmeye gayret ettiklerini ifade etti.

 

 
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULUSLARARASI CİRİT TURNUVASI (08-09 EKİM)
 
 
 
 
WİNTERFEST ERZURUM TANITIM GÜNLERİ (16-17-18 ARALIK)