Erzurum Spor Etkinlikleri İşletmeciliği Anonim Şirketi
0 (442) 237 97 97

2017 Yılı Faaliyetlerimiz

OCAK

EBB BUZ TIRMANIŞI FESTİVALİ 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi 3. Uluslararası Emrah Özbay Buz Tırmanış Festivali, nefes kesen tırmanışlara sahne oldu. Profesyonel dağcılar, Uzundere ilçesindeki Serafin, Abinis, Şenyurt ile Cevizli Mahallelerindeki şelalelere tırmandı. 19 ülkeden 300’e yakın sporcunun katıldığı festivale, AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Doğan ile diğer yetkililer de iştirak etti. Vali Azizoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Erzurum Türkiye’de buz tırmanışı yapılabilecek en önemli yerlerden birisidir” dedi. Azizoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben de arkadaşlarımızın desteğiyle buza tırmandım. Hakikaten zevkli ve yorucu bir spor… Spor insana efor kaybettirir ama spor yaparak insan zindeleşir, vücudu rahatlar. Ben bu yörenin insanıyım, çocukluğum Artvin’de, Şavşat'ta geçti. Çocukluğumuzda aşina olduğumuz dağlar, yaylalar var. Demek ki o zaman böyle şeyler yapmışız ki alıştık ama zordu, epey yorucuydu.” Başkan Vekili Doğan da, “Uzundere’miz hem kış hem de yaz sporları olarak Türkiye’nin ender coğrafi özelliklerine sahip şirin bir ilçemizdir. Uzundere ilçemiz ‘Sakin Şehir’ listesine de girdi. Uzundere, turizm bakımından Erzurum’un batıya bakan yüzüdür. Burada hem yaz turizmi hem de kış turizmi için inşallah daha etkili bir şekilde faaliyetlerimiz devam edecek” diye konuştu. Başkan Mehmet Sekmen’in sporun ve sporcunun dostu olduğunu ifade eden Doğan, şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve ilçe belediye başkanımızın çalışmalarıyla birlikte Uzundere, Türkiye’nin bir turizm cenneti olacak. Hem kış sporları hem de yaz sporları bakımından Türkiye’de ender ilçelerimizden bir tanesidir Uzundere… İlçemizin göl çevresinde hem Büyükşehir Belediyemizin hem de ilçe belediyemizin alt ve üstyapı yatırımları olacak. 2-3 sene içerisinde Uzundere Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olacak. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Uluslararası Buz Tırmanış Festivalimize katılan değişik ülkelerden uluslararası sporcular var. İnanıyorum ki Uzundere ilçemiz, yakın zamanda çok önemli sportif organizasyonlara da ev sahipliği yapacaktır. Uluslararası Buz Tırmanış Festivali'nde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bu önemli organizasyonu Uzundere ilçemizde düzenledikleri için Türkiye Dağcılık Federasyon’umuza da ayriyeten teşekkür ediyorum.” Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Ensar Başar da, “İnşallah gelecek yıllarda buz tırmanışı dünya şampiyonasını Uzundere'de yaparız. Burası doğa, yapı ve bölge olarak dünya şampiyonasına ev sahipliği yapabilecek değerde bir yer” dedi. Konuşmaların ardından Parlamenter Prof. Dr. Ilıcalı, Vali Azizoğlu ve Başkan Vekili Doğan, profesyonel dağcıları aratmayacak bir şekilde buzla kaplı şelalelere tırmandı.

 

ŞUBAT

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KIŞ SPOR OKULLARI (15 Aralık 2016-15 Mart 2017) 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl düzenlediği Kış Spor Okulları’nın 2016-2017 yıllarını kapsayan üçüncü dönemi düzenlenen sade törenle açıldı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen açılışa katılarak, Kış Spor Okulları’na katılan kayakçılarla yakından ilgilendi. Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Kış Spor Okulları’nda 2016-2017 eğitim öğretim sezonunda toplam 6 bin öğrenciye temel kayak eğitimi verilecek. Kış Spor Okulları’nda her hafta 4 farklı ilk ve ortaokuldan Ejder3200 Dünya Kayak Merkezi’ne gelen öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak sağlanan ulaşım imkânından yararlanarak kayak merkezine ulaştırılıyor. Kayak sporunu öğrenmek için Kış Spor Okulları’na katılan çocukların ulaşım, kayak malzemesi, yemek ve diğer hizmetlerden ücretsiz olarak faydalandığını ifade eden yetkililer, “Temel kayak eğitim kampına katılan her bir çocuk kayak hocaları eşliğinde yirmi saatte kayak sporunu öğreniyor. Ejder3200 Dünya Kayak Merkezi’nde başlayan Büyükşehir Belediyesi Kış Spor Okulları, 15 Mart 2017 tarihine kadar devam edecek. 3 yılda 15 bin çocuğa kayak öğreten Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Başkan Mehmet Sekmen’in ‘Kayak yapmayı bilmeyen çocuk kalmayacak’ talimatı gereği il genelinde kayak ve buz sporlarını daha yaygın hale getirecek” dedi.

 

ERZURUM BÜYÜKŞEHiR BELEDİYESİ 1. ULUSAL ÖZEL SPORCULAR KAYAK YARIŞMASI

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu tarafından Erzurum'da gerçekleştirilen Özel Sporcular Türkiye Kayak Şampiyonası yapıldı. Ejder3200 Dünya Kayak Merkezi’nde 22 kulüpten 50 sporcunun mücadele ettiği organizasyon öncesi, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci ve Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt'un katılımıyla Snowdora Oteli’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Vali Azizoğlu, kentin birçok spor organizasyonuna ev sahipliği yaptığını ve Özel Sporcular Türkiye Kayak Şampiyonası'nın burada gerçekleştirilmesinden dolayı da gururlu olduklarını aktardı. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt ise organizasyonu kentte düzenlemelerinde kendilerine destek olan Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Valiliği ve Erzurum Spor AŞ'ye  teşekkür etti. Toplam 14 branşta özel çocuklara spor yaptıran bir federasyon olduklarını aktaran Kurt, "Buradan seçilecek sporcularımız, milli takım kamplarında hazır hale gelip, mart ayında Fransa'da yapılacak dünya şampiyonasında ülkemizi temsil edeceklerdir. Hepsine şimdiden başarılar diliyorum" diye konuştu.

 

MART

3. ÜNİLİG

Spor kenti Erzurum’da düzenlenen 3. Ünilig Kış Oyunları, nefes kesen mücadelelere sahne olduOyunları kapsamında 33 üniversiteden 550 sporcuyu şehrimizde ağırladık. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, Kayak, Buz Hokeyi ve Curling Federasyonlarıyla birlikte düzenlediğimiz Kış Spor Oyunları 26 Mart’a kadar devam etti. Buz hokeyi, alp disiplini, curling, snowboard ve kayaklı koşudan oluşan beş branşta üniversiteli sporcularımız Kış Oyunları’nda şampiyon olmanın mücadelesini verdi. Hakem ve gözlemcilerle birlikte 750 kişilik ekiple sağlanan Kış Oyunları’ndaki yetenekli sporcular inşallah ülkemizi, Avrupa ve Dünya’da temsil edecek.”

 

2. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SPOR OKULLARINA HAZIRLIK KURSU

2. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BASKETBOL MİNİKLER LİGİ

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BASKETBOL KÜÇÜKLER LİGİ

NİSAN

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TENİS LİGİ

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CURLİNG LİGİ

 

MAYIS

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARATE LİGİ

1. LİSELER ARASI BAHAR FUTBOLU TURNUVASI ORGANİZASYONU

1. LİSELER ARASI BASKETBOL TURNUVASI ORGANİZASYONU

 

HAZİRAN

YÜKSEK İRTİFA KAMP MERKEZİ 1-2. ETAP AÇILIŞI ORGANİZASYONU

OLİMPİYAT PARKI YÜZME VE SPOR SALONU AÇILIŞ TÖRENİ ORGANİZASYONU

ATLETİZM ULUSLARARASI BAYRAK YARIŞLARI

4. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAZ SPOR OKULLARI

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MASA TENİSİ BAHAR TURNUVASI

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GELENEKSEL YÜZME YARIŞLARI ORGANİZASYONU

 

TEMMUZ

BİNİCİLİK SPORUNUN YAYGINLAŞTIRILMASI PROJESİ

3. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARDELEN CUP TENİS TURNUVASI

1. OLİMPİYAT PARKI PARKI YÜZME YARIŞLARI ORGANİZASYONU

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULUSLARARASI GELENEKSEL OKÇULUK YARIŞMASI ORGANİZASYONU

 

AĞUSTOS

YÜKSEK İRTİFA KAMP MERKEZİ FUTBOL TURNUVASI

14. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PALANDÖKEN KARATE TURNUVASI

4. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALTIN KEMER KARAKUCAK GÜREŞLERİ

 

EYLÜL

3. ULUSLARARASI ERZURUM YARI MARATONU ORGANİZASYONU

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL SPORCULAR ORGANİZASYONU

 

EKİM

4. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CİRİT TURNUVASI

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SPOR KULÜPLERİ VE OKULLARA MALZEME YARDIMI ORGANİZASYONU

 

KASIM

1. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SATRANÇ TURNUVASI ORGANİZASYONU

 

ARALIK

4. ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KIŞ SPOR OKULLARI